marţi 22 august 2017, 15:41
Model de statut al unui sindicat și contract colectiv de muncă la nivel de unitate

Vă gândiți că sindicatul ar putea fi o soluție pentru problemele dumneavoastră de la locul de muncă?
Găsiți aici modele de documente necesare pentru constituirea, dobândirea personalităţii juridice, organizarea şi asigurarea funcţionării organizaţiilor sindicale: statut, cerere de adeziune, procesul verbal de constituire a sindicatului cerere de înscriere a sindicatului în registrul special al instanţei, solicitarea de iniţiere a negocierii contractului colectiv de muncă, din partea sindicatului s.a.m.d.

Vreți să știți ce ar trebui să conțină un contract colectiv de muncă? Vă punem la dispoziție un model de contract la nivel de întreprindere aici
Contractul colectiv de muncă este convenția încheiată în formă scrisă între angajator sau organizația patronală, de o parte, și salariați, reprezentați prin sindicate sau reprezentanți ai salariaților, de cealaltă parte, prin care se stabilesc clauze privind condițiile de muncă, salarizarea, precum și alte drepturi și obligații ce decurg din raporturile de muncă.
Pentru formatul în word, scrieți-ne pe mailul-verde@serviciusor.ro.

Pentru mai multe detalii intrați pe www.relatii-industriale.ro sau www.serviciusor.ro

1. Model contract colectiv de muncă la nivel de unitate 625 KB descarca
2. Model de statut al sindicatului 214 KB descarca